2011 District Council Election Results

District   Candidate's Surname   Candidate's Forename(s)   Party   Votes   Elected  
Ardingly & Balcombe   MacNaughton   Andrew   CON    1104  elected
Marsh   Gary   CON    1233  elected
Ross   Heather Joy   LIB DEM    556  
Ashurst Wood   Barnett   Stephen James   LIB DEM    529  elected
Sillitoe   Gary   CON    480  
Bolney   Hopgood   Peter James   UKIP    148  
Seward   Sue   CON    745  elected
Wood   Cavan   LIB DEM    217  
Burgess Hill Dunstall   Barrett-Miles   Andrew   CON    1075  elected
Bliss   Mike   LIB DEM    507  
Landriani  Jacqui   CON    989  elected
Burgess Hill Franklands   Allen   Graham   LIB DEM    938  
Heard   Ginny   CON    962  elected
Simpson   Ian   CON    1222  elected
Burgess Hill Leylands   Barton   Peter James   LIB DEM    611  
Catharine   Cherry   CON    730  elected
Eves   Anne   GREEN    247  
Hicks   Simon Joseph   LIB DEM    611  
Moore   Pru   CON    819  elected
Burgess Hill Meeds   Dumbovic   Kathleen Mary   LIB DEM    732  elected
French   Chris   UKIP    177  
Henwood   Janice Marie   LIB DEM    689  
Jones   Anne   CON    716  elected
Smith   Chris   CON    597  
Burgess Hill St Andrews   Catharine   Jeremy   CON    617  
Jones   Denis Lindsey   LIB DEM    818  elected
Knight   Graham Ernest   LIB DEM    724  elected
Page   Kirsty   CON    662  
Burgess Hill Victoria   Cartwright   Roger   LIB DEM    682  
Grimmett   Victoria Anne   GREEN    280  
Stephens    Malcolm   LIB DEM    618  
Thomas- Atkin   Mandy   CON    817  elected
Walker   Kevin   UKIP    183  
White   Emily   CON    703  elected
Copthorne & Worth   Balsdon   Eileen   LIB DEM    237  
Cornell   Timothy Simon   LAB    291  
Livesey   Mike   CON    1258  elected
Matthews   Edward   CON    843  elected
Crawley Down & Turners Hill   Bezzant   Brian John   UKIP    339  
Coote   Phillip   CON    1481  elected
Cornell   Alison   LAB    449  
Forbes   Bruce   CON    1379  elected
Morrison   Bill   LIB DEM    453  
Saunders   Eric John   UKIP    320  
Walker   Neville   CON    1212  elected
Cuckfield   Blanch   Stephen William Edward   LIB DEM    779  
Bourne   Katy   CON    1126  elected
Lucraft   Paul   LIB DEM    472  
Maher   Gillian   GREEN    282  
Moss   Sarah Anne   LAB    165  
Salisbury   Robert   CON    1142  elected
East Grinstead Ashplats   Beckford   Jacqueline Lorraine   LIB DEM    504  
Bennett   Liz   CON    1037  elected
Johnson   Paul John   LIB DEM    483  
Reed   Peter   CON    941  elected
Tyrrell   Alice Rosemary   LAB    233  
East Grinstead Baldwins   Belsey   Margaret   CON    887  elected
Mockford   Julie   LIB DEM    751  
Mockford   Norman   LIB DEM    678  
Webster   Norman   CON    837  elected
East Grinstead Herontye   Belsey   Edward   CON    1074  elected
Jerrey   Chris   LIB DEM    692  
Joannou-Coetzee   Tony   LIB DEM    630  
Sweatman   Dick   CON    1046  elected
East Grinstead Imberhorne    Brunsdon   Heidi   CON    955  elected
Mainstone   Bob   LIB DEM    865  elected
Whittaker   Rex   CON    794  
Wise   Tim    LIB DEM    671  
East Grinstead Town   Evans   Howard George   LIB DEM    617  
Ingham   Catrin Marie   LIB DEM    667  elected
O'Brien   John   CON    711  elected
Simcock   Ian Kimber Franklin   UKIP    201  
Wyan    Peter   CON    601  
Hassocks   Berggreen   Kristian Johannes   LIB DEM    1037  
Davies   Betty Pamela   LIB DEM    1082  
Hatton   Sue   LIB DEM    1423  elected
Lewis   Steve   LAB    542  
Marples   Gordon Howard   CON    1545  elected
Martin   Peter Robin   CON    1396  elected
Roberts   Neil   CON    1227  
Wylam   Ralph   UKIP    340  
Haywards Heath Ashenground   Bates   Richard   LIB DEM    687  elected
Batteson   Alexander   LAB    287  
Cane   Joanna Lucy   LAB    294  
Gladstone   Jon   LIB DEM    649  
Knight   Jim   CON    714  elected
Wickremaratchi    Sujan   CON    668  
Haywards Heath Bentswood   Balls   Irene   LIB DEM    552  
Booker   Derek Graham Desmond   LAB    523  
Dorking   David   CON    658  elected
Goddard   Richard   LAB    620  elected
Hillier   Stephen   CON    619  
Jones   Charlotte Emma   LIB DEM    483  
Haywards Heath Franklands   De Mierre   John   CON    950  elected
Ng   Friday   LIB DEM    400  
Rew   Alan William   LAB    209  
Thorogood   Mark   LIB DEM    389  
Wall   Garry   CON    897  elected
Yates   Alan   LAB    214  
Haywards Heath Heath   Ash-Edwards   Jonathan   CON    1090  elected
Clarke   Jane Emma   LIB DEM    703  
Gregory    Linda Caroline   LAB    275  
March   Natalie   CON    966  elected
Montgomery   Lesley Jean   UKIP    132  
Ng   Sussan Yvonne   LIB DEM    713  
Haywards Heath Lucastes   Bridger   Tony   LIB DEM    499  
Davies   Mims   CON    1143  elected
Faithfull   Hugh Francis Tindall   LIB DEM    511  
Farmer   Tim   CON    1168  elected
Montgomery   Marc   UKIP    157  
Wise   Alex George   GREEN    390  
High Weald   Brown   Paul   GREEN    651  
Hersey   Christopher   CON    1152  elected
McMenemy   Simon   CON    1159  elected
Thal-Jantzen   Christian Frederik   LIB DEM    529  
Hurstpierpoint & Downs   Airey    Mike   GREEN    706  
Banham   Simon Mark Middlecott   CON    1424  elected
Callaghan   Jack   CON    1435  elected
Drew   David John   LIB DEM    482  
Evans   David John   IND    648  
Jackson   Rodney Thomas Hayden   LIB DEM    693  
Standfast   Victoria Ruth   GREEN    698  
Trumble   Colin Donald   CON    1260  elected
Vivian   Mark Alexander   GREEN    575  
Lindfield   Amor   Michael Robert   LAB    418  
Hersey   Margaret   CON    1832  elected
Lea   Andrew   CON    1734  elected
Lucraft   Anne-Marie   LIB DEM    732  
McLean   Andrew Nelson   LIB DEM    468  
Snowling   Christopher   CON    1778  elected
Staynes   Isobel Grant   LIB DEM    556  
Wemyss-Gorman   Peter Bradley   GREEN    639